ÖPPEN REDOVISNING

Vad har vi granskat?

Kommunala kartregister och enskilda webbsidor i 25 kommuner, senast hämtade 2026-09-16. En registerpost är inte alltid samma sak som en unik lekplats: flera verksamheter kan dela plats och en parksida kan beskriva flera lekytor.

Alla registerposter i de valda lekplatslagren har fått en plats i katalogen. Kartor kompletteras med individuella sidor och namngivna avsnitt på kommunernas områdessidor. De kopplade kommunala beskrivningarna har sammanfattats individuellt, med källor och datum. Det innebär inte att kommunen har bekräftat varje äldre kandidat på kartan. Antal registerposter, uppdaterade platser och kandidater utan säker match redovisas separat.

KommunRegisterposterBefintliga uppdateradeNya platserEnskilda sidor lästaSidor sammanfattadeBefintliga utan säker match
Stockholm427178237428428977
Göteborg285161123285285982
Malmö24724522525692
Uppsala14694522727487
Jönköping137746344124
Västerås129745511257
Linköping33620113200485
Helsingborg190891013131347
Örebro182102802121219
Norrköping79304999168
Lund171120512323355
Södertälje62273500204
Sundsvall80354500302
Haninge4828201919159
Nacka114565844254
Halmstad110644611156
Borås16169927743
Karlstad14110239134134175
Eskilstuna8555309898194
Växjö8832561010120
Umeå11677391717407
Järfälla6130311191
Botkyrka64372711167
Gävle797097979284
Huddinge4422224444149

Avgränsningar och osäkerheter

Växjö omfattar de 88 områdes- och utflyktslekplatser som kommunen visar i sin publika lekplatskarta. Övriga skötselytor i samma tekniska register är inte automatiskt allmänna lekplatser. Eskilstunas skogslek visas som naturmiljö för fri lek. Huddinges kartutsnitt och Almenäs områdeskarta ger ungefärliga positioner, vilket anges vid platsen.

Kommunernas ritningar, broschyrer och bildkällor länkas där de finns. Katalogen återger sammanställd besöksinformation och registerfakta, inte fullständiga kopior av alla dokument. Planerade platser utan säker kartposition redovisas som projekt, inte som öppna lekplatser.

Högmoraparken: planerad park vid Tuvhopparvägen/Skogskärrvägen, med torpartema, småbarnslek, pumptrack och konstgräsplan. Kommunen anger årsskiftet 2026/27. Långsjöns norra ände: projekt vid Sjöstigen i Segeltorp med ny lek och belysning; sidans äldre sluttid bekräftar inte att arbetet är klart.

Så ska uppgifterna läsas

Varje källa har datum och länk på lekplatsens sida. Äldre inventeringar, planerade arbeten och förskolegårdar är märkta. Vi fyller inte i saknade faciliteter som ”nej”, och källbekräftelse är ingen fysisk säkerhetsbesiktning.

Jämförelsen omfattar även alla tidigare katalogkandidater i dessa kommuner. En kandidat utan säker registermatch är inte bevis för att platsen saknas. Privata gårdar och andra lekytor kan ligga utanför kommunens egna register.

Linköping omfattar både stadens register och Stångåstadens fastighetslekplatser. Västerås publicerar en äldre inventering; dess bedömningar visas med inventeringsdatum.

Ladda ned sammanställningen · Ladda ned resultat för varje tidigare kandidat

Besökstips från kommunerna →